Superfoods 2018: orzechy tygrysie, mąka manioku i co jeszcze?

Jakie trendy żywieniowe będą mocne w tym roku?

Superfoods 2018: orzechy tygrysie, mąka manioku i co jeszcze? fot. Getty Images

Superfoods 2018 – co będzie hitem?

Mączka z manioku, grzyby i, co zaskakujące boczek to jedne z najnowszych hitów żywieniowych, które najprawdopodobniej wezmą szturmem rok 2018. Począwszy od egzotycznych jagód maqui, po super-proszki, takie jak kurkuma i mało komercyjne orzechy a na niecodziennych olejach kończąc. Poznaj przewidywane superfoods na rok 2018.

1. Już chyba wszyscy zapomnieliśmy o mące pszennej, którą już dawno zastąpiły mąki gryczane, kokosowe czy kukurydziane. W tym roku jednak na pierwszy plan wychodzi inne zamiennik – mąka z manioku. Dobra w dietach wegańskiej i paleo mąka nie zawiera pochodnych orzechów i jest bezglutenowa. 

 


fot. Getty Images

 

2. Super-proszki czyli przyprawy są doskonałym przykładem powrotu do korzeni. A kurkuma najlepiej reprezentuje tę grupę. Znana jest z właściwości przeciwzapalnych, a niektóre badania sugerują, że może ona pomóc w zwalczaniu demencji. Oprócz niej do super-proszków roku 2018 zaliczać się będą również matcha czy cacao.

3. W 2018 roku jagody Acai i Goi zastąpią jagody Maqui. Są świetnymi przeciwutleniaczami, wyrównują poziom cukru w organizmie. Doskonałe rozwiązanie dla tych, które walczą z podjadaniem słodkich przekąsek.

4. Kolejną nowością w komercyjnym, tego słowa znaczeniu będą tygrysie orzechy. Bogate w witaminy i białko roślinne orzechy pomagają w trawieniu, a także są bogate w magnez i wapno.

 


fot. Getty Images

 

5. W 2018 roku oleje będziemy pozyskiwać przede wszystkim z orzechów. Niezależnie od tego, czy pochodzą one z migdałów, orzechów nerkowca, orzeszków ziemnych, włoskich, laskowych, czy innych. 

6. Do tegorocznych superfoods zaliczany jest również... bekon. Ten z pewnością nie jest pozbawiony kontrowersji, ale jest źródłem białka i aminokwasów – budulcem tkanki mięśniowej – a także może dostarczyć organizmowi energii przy niskiej zawartości węglowodanów.

7. Ostatnim hitem roku będą grzyby. Nafaszerowane witaminami z grup B i D są wspaniałymi antoksydantami. A do tego mają wiele walorów smakowych, o których w zdrowym żywieniu musimy pamiętać.

 

Reklama

Polecane wideo

Zobacz galerię - 8 zdjęć

Podobne tematy

Skomentuj